Názorná ukázka z tréninku, lonžování a závodů.

Skákání ve volnosti. Koně různého stáří, věku, vzrůstu. Skoky a rozměry jsou vždy přizpůsobeny délce cvalového skoku koně.  Gymnastika je prostě TOP!

Úkázka z lonžování mého 13ti letého valacha Chiraze

Toto lonžování se mi osvědčilo u většiny koní, ale každý kůň je jiný a má jiné potřeby. Každý kůň se vyvíjí někdy je třeba lonžování trochu pozměnit přijít na to co koni vyhovuje více a byl spokojenější. Proto je důležité koně pozorovat a naslouchat mu.

Na začátku lonžování přijdu s koněm na kruh a pomocí pamlsku (nejraději používám cukr, který kůň nemusí přes udidlo složitě kousat) si koně po ohýbám na obě dvě strany. Od zátylku pomalu postupně k zadní noze. Při začátku lonžování beru v potaz, zda stál kůň celou dobu v boxe nebo měl pohyb na pastvině. Jestliže stál v boxe dám koni více času a nechám koně uvolnit v kroku i v klusu bez vyvázání ve svém tempu. Po uvolnění koni zapnu průvlečné otěže (trojuhelníkové zapnutí) na volno a chci po něm lepší dopřednější klus (jelikož je kůň lonžován na trávě zohledňuji to, kdyby byl na písku chtěla bych po něm ještě lepší svižnější klus). Kůň by se měl vytáhnout nosem dolu zádami nahoru. Hlídám si aktivitu zadních noh a aby kůň nechodil po předku. Zadní nohy by měli došlapovat před stopu přední. Uvolněně dopředu. Po chvíli koni zkrátím průvlečky a lehce zkrátím vnitřní stranu, aby byl ohnutý na kruhu. Používám zmenšení, zvětšení kruhu a hodně krátkých přechodů. Snažím se, aby mně kůň poslouchal a dobře reagoval na mé hlasové pomůcky. Aby naklusával zezadu dopředu a nahoru. Nezapomínat na pochvaly. Můžu měnit tempo. Na vetším kruhu přidat na malém kruhu zkrátit zpomalit, ale stále zachovat aktivitu zadních nohou.

Pokud na koni vidím, že se pohybuje uvolněně dopředu dobře reaguje sundám průvlečky ať se protáhne znovu po ohýbám jak na začátku a přepnu si průvlečky výše. Do boku, udidla a na horní kroužek od obřišníku. Také se dají použít vyvazovací otěže, které napodobují otěže s držením jezdcovy ruky. Opět zkrátím vnitřní stranu. Toto lonžování na vyšší pozici používám jen ke konci lonžování, kdy je kůň uvolněný a protažený v zádech cca na 10min. Využívám malého kruhu s rychlými přechody (malý kruh nutí koně se více podsadit).

Na konci zapnu průvlečky volněji jak na začátku(mezi nohy, udidla a na boky obřišníku) a nechám koně vyklusat s protažením a krkem níže. Na krokování sundávám vyvázaní a nechám koně volně vykrokovat (většina koní má tendence na volnějším vyvázání padat na předek, proto sundávám). Nezapomeneme na pochvalu a pamlsek při posledním ohýbání :)

 Každý kůň je jiný podle toho si vybírám různé vyvázáni. U koní bez dostatečného osvalení zad, mladých koní nebo citlivých jemných na hubu používám PEVNÝ CHAMBON (nikoli gumový!). U koní se, kteří se tzv. hačkují (jsou zalomení v žuchvách) prohnutí v zádech bez dostatečného podsazení. Mám- li koně jemného na hubu citlivého nebo ,,hačkujicího" volím i jiné udidlo. Gumovou tyčku do které se kůň naučí lehce zakousnout opřít se a snížit krk s tím koně mohu jezdit. Ale pozor. Jakmile mám pocit, že se kůň už tak nebojí opřít do udidla a snížit krk tlak v ruce už je větší změním udidlo. Třeba za plastové stihlo nebo za jiné udidlo. Důvodem je,aby se kůň nenaučil lehat do jezdcovy ruky. Pouze koně naučíme nebát se přijít na otěž a snížit krk.

Při obsedání začínám chambonem a postupně se snažím dopracovávat k trojuhelnikovému zapínání a ke konci vyvazovací otěže. Jde-li vše v pořádku. Kůň se klene zády, není prohnutý, ztuhlý s vytáhlým krkem dolů pohybující se ve svižném tempu od zadu dopředu. Kůň po obsednutí jde pak snaž na otěž, protože už to zná z lonžování (vyvazovací otež).

U starších koní je také výborný postroj Pessoa, který dobře působí na podsazení, aktivaci zadních noh a vyklenutí zad nahoru.

Video točené v karanténě na trávě, proto se předem omlouvám za kvalitu :). Z důvodu bezpečnosti koně na trávě jsme jen klusali. Při lonžování na lepším povrchu bych po koni požadovala i cval. V podstatě stejná práce jak v klusu (přechody, měnit velikost kruhu, tempo). S koněm necvalám dlouho v kuse max. 3 kruhy. Raději prokládám přechodami.

Na ukázce je lonžování mého koně, kterého znám dlouho. Již několikrát jsem změnila postup práce i vyvázaní jelikož se kůň postupem času a dospívání mění. A věřím, že tomu ještě není konec :) Koně nás stále učí a my jim musíme naslouchat a najít společnou řeč :)

https://www.facebook.com/stajwatango/?modal=admin_todo_tour

Videa